Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2019/20.
У Першій лізі привертала особливу увагу гострота боротьби в групі лідерів (вона й зараз, за два тури до фінішу, знаходиться в стані розв’язання і зберігає повну інтригу). А от внизу, здавалося, все вирішено – досить суттєвим був розрив та складним – становище самих аутсайдерів. Проте останній місяць все змінив, а одна із нібито «приречених» команд почала набирати оберти.
Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – в.о. головного тренера запорізького «Металурга» Олексій Годін. Його підопічні перемогли на своєму полі прямого конкурента – «Прикарпаття» (1:0), скоротивши відставання до реалістичного й значно поліпшивши свої шанси на збереження першолігової прописки.
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Ще на початку літнього догравання позиції тих команд, які опинилися над зоною вильоту, здавалися непохитними. Проте, з одного боку, конкуренти набирали обертів, з іншого – самі клуби, що зависли над останніми місцями, недобрали очок. Отже, запорізький матч «Металург» – «Прикарпаття» виявився десайдером, здатним стерти рубіж між 15 місцем і відразу кількома донедавна більш успішними командами.
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
Передовсім, почнемо з особливих обставин – через спалах коронавірусної хвороби низку матчів «Металурга» довелося переносити, і під кінець сезону запорізька команда вимушена була за вісім днів провести чотири матчі. Зважаючи на те, що є гравці, які перехворіли COVID-19 і ще не набрали бойової форми, тренерам довелося активно вводити у склад вихованців юнацької команди, які екстерном пізнають дорослий футбол. У цьому матчі, зокрема, «Металург» не міг розраховувати на досвідчених Мягкова та Кулинича, які перебувають поза грою через травми та хвороби.
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
Вигравши у «Гірника-Спорт» 1-го числа, «Металург» вийшов на наступний матч уже 3-го. Зрозуміло, це потребувало ротації – як ситуативної, зумовленої грою футболістів, так і освіжаючої – щоб через рокіровку зберігати сили команди. Відразу чотири зміни у стартовому складі провів запорізький штаб (Сухар/Бєлоусов у захисті, Крапивний/Трояновський, Сачко/Лихобабенко в півзахисті, Щебетун/Черній в атаці), а ще кілька гравців залишилося поза заявкою на гру.
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
«Металург» використовує схему 4-2-3-1 (залежно від фази гри, може трактуватися і як 4-4-1-1). Зважаючи на втому від серпневого щільного графіку, запоріжцям довелося «знімати» з гри уже в перерві відразу трьох гравців. Команда старається грати в комбінаційний футбол за рахунок швидкого переходу від оборони в атаку, вона сміливо експериментує з наповненням середньої лінії, а також не боїться вивільняти атакувального півзахисника, який грає практично на одній висоті з форвардом, додатково тиснучи на редут суперників. При цьому вимушене використання перебудованих гравців на непритаманних їм позиціях, відсутність визначеності з постом №1, а також малий досвід великої частини складу, робить «Металург» вразливим при хиткому рахунку. Отже, ще більш цінна ця мінімальна перемога без пропуску м’ячів.
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
Як «Металург», так і його виконувач обов’язків головного тренера, перебувають у становленні. Поки що, звичайно, можливі «проблеми зростання» – певна нестабільність, мінливість складу, творчий пошук. Але треба відзначити, що в складний момент Годін зміг згуртувати колектив, який на морально-вольових якостях видає хороший результат. Це друга поспіль перемога запоріжців, а їхня домашня безпрограшна серія досягла вже 4 турів (3 перемоги та 1 нічия, 10 очок із 12 можливих за цей період).
Лауреат 28-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Олексій Годін («Металург» Запоріжжя)
Середній бал – 4,6