Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олексій Городов – найкращий тренер 25-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2020/21.

Весняний футбол такий – оживають навіть аутсайдери. В боротьбі за виживання в Першій лізі навіть фаворити сезону та претенденти на підвищення в класі зазнають поразок від суперників, які ще не так давно, здавалося б, безнадійно залишалися в підвалинах таблиці. Це далеко не перший подібний результат, але в випадку краматорців він стає продовженням успішної серії.
Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер краматорського «Авангарду» Олексій Городов. Його підопічні вдома обіграли «Волинь» (2:1), здобувши стратегічно важливу перемогу в контексті боротьби за збереження місця в дивізіоні.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Не було жодних підстав вважати, що «Волинь» може недооцінити суперника. По-перше, вона поступалася краматорцям у першому колі, коли стрімко омолоджена команда ще не зігралася та не адаптувалася до оновлення. По-друге, в історії протистоянь лучани немало втрачали очок із «Авангардом» і мали сприймати цього суперника як принципового. По-третє, сама «Волинь» в останніх турах відстала від групи лідерів, тож повинна була обов’язково вигравати.
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Відзначимо, що команда господарів – «Авангард» – підійшла до гри з лучанами без кількох основних гравців. Атакувальний півзахисник Гуті був вилучений у матчі з «Альянсом», захисник Шинкаренко також перебрав карток, пошкодження завадило зіграти ще одному гравцеві середньої лінії – Дорошенку, молодому Дучеву та досвідченому захиснику Ховбоші. Проте не оптимальним був і склад лучан. Зокрема, в лазареті залишився провідний і найбільш досвідчений захисник Сімінін, тільки починають набирати форму після травм деякі гравці, зокрема, статусний легіонер Нкололо.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім туром (виїзна нічия 1:1) з «Альянсом» тренерський штаб провів 5 змін у стартовому складі – частково вимушених. Центрбека Ховбошу замінив Козлов (дещо змінивши гру краматорців ліворуч у захисті), замість Шинкаренка вийшов інший фланговик – Чідера, Підручного в центрі півзахисту замінив Сеницький (вирішальна зміна), а замість Гуті та Дорошенка на флангах півзахисту вийшли Чебаненко та Трояновський.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Авангард» використав у цьому сезоні відразу кілька діаметрально протилежних тактичних формацій. Зараз команда експериментує з грою в три центрбеки (основна схема – 5-4-1). Зважаючи на відсутність Ховбоші, його замінив Козлов. Він зайняв місце лівого центрального захисника, причому, якщо атака розгорталася через лівий фланг, він міг допомогти на фланзі Чідері, що теж відігравало свою роль. Вгадав Городов із часом виходу Скотаренка, який зрівняв рахунок, і з формацію півзахисту (агресивний і міцний Сеницький створив гідну опозицію високим захисникам «Волині»).
5. Накопичувальний критерій – 5
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Особливості весняного футболу такі, що чемпіонат поляризується – набирають хід лідери та аутсайдери, ті, кого турнірна ситуація змушує прикладати особливо багато зусиль для вирішення своїх завдань. Тому навряд чи здивує те, що багато з аутсайдерів значно додали в весняній частині сезону. Приміром, у таблиці за матчами 2021 року Авангард розділяє 4-6 місця, маючи по 15 очок. Це – показники на рівні претендентів на медалі. Якщо взяти останній місяць, показник краматорців буде взагалі на рівні фаворитів чемпіонату.
Лауреат 25-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Олексій Городов («Авангард» Краматорськ)
Середній бал – 4,8

10.05.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429