Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олексій Годін – найкращий тренер 28-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2019/20.

У Першій лізі привертала особливу увагу гострота боротьби в групі лідерів (вона й зараз, за два тури до фінішу, знаходиться в стані розв’язання і зберігає повну інтригу). А от внизу, здавалося, все вирішено – досить суттєвим був розрив та складним – становище самих аутсайдерів. Проте останній місяць все змінив, а одна із нібито «приречених» команд почала набирати оберти.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – в.о. головного тренера запорізького «Металурга» Олексій Годін. Його підопічні перемогли на своєму полі прямого конкурента – «Прикарпаття» (1:0), скоротивши відставання до реалістичного й значно поліпшивши свої шанси на збереження першолігової прописки.

  1. Номінальний результат команди – 5

(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Ще на початку літнього догравання позиції тих команд, які опинилися над зоною вильоту, здавалися непохитними. Проте, з одного боку, конкуренти набирали обертів, з іншого – самі клуби, що зависли над останніми місцями, недобрали очок. Отже, запорізький матч «Металург» – «Прикарпаття» виявився десайдером, здатним стерти рубіж між 15 місцем і відразу кількома донедавна більш успішними командами.

  1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5

(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Передовсім, почнемо з особливих обставин – через спалах коронавірусної хвороби низку матчів «Металурга» довелося переносити, і під кінець сезону запорізька команда вимушена була за вісім днів провести чотири матчі. Зважаючи на те, що є гравці, які перехворіли COVID-19 і ще не набрали бойової форми, тренерам довелося активно вводити у склад вихованців юнацької команди, які екстерном пізнають дорослий футбол. У цьому матчі, зокрема, «Металург» не міг розраховувати на досвідчених Мягкова та Кулинича, які перебувають поза грою через травми та хвороби.

  1. Майстерність в роботі з кадрами – 5

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Вигравши у «Гірника-Спорт» 1-го числа, «Металург» вийшов на наступний матч уже 3-го. Зрозуміло, це потребувало ротації – як ситуативної, зумовленої грою футболістів, так і освіжаючої – щоб через рокіровку зберігати сили команди. Відразу чотири зміни у стартовому складі провів запорізький штаб (Сухар/Бєлоусов у захисті, Крапивний/Трояновський, Сачко/Лихобабенко в півзахисті, Щебетун/Черній в атаці), а ще кілька гравців залишилося поза заявкою на гру.

  1. Тренерська майстерність – 4

(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Металург» використовує схему 4-2-3-1 (залежно від фази гри, може трактуватися і як 4-4-1-1). Зважаючи на втому від серпневого щільного графіку, запоріжцям довелося «знімати» з гри уже в перерві відразу трьох гравців. Команда старається грати в комбінаційний футбол за рахунок швидкого переходу від оборони в атаку, вона сміливо експериментує з наповненням середньої лінії, а також не боїться вивільняти атакувального півзахисника, який грає практично на одній висоті з форвардом, додатково тиснучи на редут суперників. При цьому вимушене використання перебудованих гравців на непритаманних їм позиціях, відсутність визначеності з постом №1, а також малий досвід великої частини складу, робить «Металург» вразливим при хиткому рахунку. Отже, ще більш цінна ця мінімальна перемога без пропуску м’ячів.

  1. Накопичувальний критерій – 4

(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Як «Металург», так і його виконувач обов’язків головного тренера, перебувають у становленні. Поки що, звичайно, можливі «проблеми зростання» – певна нестабільність, мінливість складу, творчий пошук. Але треба відзначити, що в складний момент Годін зміг згуртувати колектив, який на морально-вольових якостях видає хороший результат. Це друга поспіль перемога запоріжців, а їхня домашня безпрограшна серія досягла вже 4 турів (3 перемоги та 1 нічия, 10 очок із 12 можливих за цей період).

Лауреат 28-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Олексій Годін («Металург» Запоріжжя)
Середній бал – 4,6

04.08.2020
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429