Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Прем’єр-ліги сезону 2018/2019.
«Шахтар» є найефективнішим клубом УПЛ старту 2019 року – здобуто 100% від можливих очок при вражаючій різниці м’ячів +8 та без жодного пропущеного м’яча. Цього разу «гірники» розгромили «Карпати» – 5:0, і це четверта поспіль «суха» перемога «Шахтаря» в чемпіонаті.
Тож наш сьогоднішній лауреат – головний тренер «Шахтаря» Паулу Фонсека. Його підопічні зберігають лідерство ще з першої третини чемпіонату, зберігаючи 7-очковий відрив від найближчого конкурента.
1. Номінальний результат команди – 4
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Ясна річ, «Шахтар» був фаворитом протистояння – він впевнено крокує на чолі турнірної таблиці, у той час, як суперник балансує на межі зони вильоту та стикових матчів. «Карпати» ніколи не вигравали на полі «гірників», незмінно поступаються їм від 2015 року вже восьмий матч поспіль. Однак спостерігачі звертали увагу, що у «Шахтаря» оновлений захист, який все ще перебуває в стані пошуку та стиковки, а також низка молодих гравців із притаманною їхньому віку нестабільністю.
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
Відзначимо, що через дискваліфікації захисні ланки обох команд втратили досвідчених гравців (Кривцов у господарів, Гуйє – у гостей). «Гірники» через різні причини не могли розраховувати на травмованих захисників Бутка, Ордеця й Бондаренка та дозаявленого недавно новачка Тете, а «леви» – воротаря Кучинського, центрхава Кльоца та універсала атаки Шведа. Якщо в атакувальному потенціалі «Шахтаря» не було сумнівів, то перебудована та оновлена оборона викликала занепокоєння.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
Фонсека випробував дует центрбеків Хочолава – Матвієнко, а також вкотре вдався до універсалізму Болбата як флангового захисника. Відзначаємо дебют Маркоса Антоніо, а також послідовне введення в гру новачків останнього року – Майкона, Соломона, Фернандо. У плані кадрового пошуку тренерський штаб «Шахтаря» постійно має роботу – й не завжди планову, часто – вимушену.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
Бойова тактична схема 4-2-3-1 повністю себе виправдала, «Шахтарю» не довелося особливо змінювати тактику чи перешиковувати виконавців. Відзначимо, що з виходом молодих Маркоса, Соломона та Фернандо відбулася одна перестановка – Тайсон зміг зміститися на місце Коваленка під нападниками, Фернандо ж вийшов на звичну позицію ліворуч. Але в цілому донеччани домінували та досягли потрібного результату за рахунок вищого рівня технічної оснащеності, кращого контролю м’яча та вражаючої переваги за кількістю та якістю ударами.
5. Накопичувальний критерій – 5
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
«Шахтар» впевнено захищає чемпіонський титул – це, як ми вже й говорили, четверта поспіль перемога «гірників» у чемпіонаті, а їхня унікальна безпрограшна серія триває вже 18 турів ще від початку серпня минулого року. Граючи за межами рідного міста, донецький клуб – єдиний в УПЛ цього сезону – не програє на своєму полі на внутрішній арені.
Лауреат 21-го ігрового дня в номінації «Тренер туру» Прем’єр-ліги:
Паулу Фонсека («Шахтар»)
Середній бал – 4,6