Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Юрій Калитвинцев – найкращий тренер 4-го туру другого етапу VBET UA Першої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру VBET UA Першої ліги сезону 2022/23.

Це кінець першого кола швидкоплинного міні-турніру другого етапу змагань – проте які ж вони насичені та інтесивні в Чемпіонській групі! Відразу кілька матчів із підвищеним турнірним значенням, очні протистояння безпосередніх конкурентів і фаворитів сезону, кожна гра може перекроїти таблицю, зокрема, й змінити лідера. Саме це сталося в Черкасах, де кожна з команд могла покращити своє становлення і в підсумку переможець протистояння очолив першу вісімку.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер житомирського «Полісся» Юрій Калитвинцев. Його підопічні обіграли ФК «ЛНЗ Черкаси» (2:1 у виїзному матчі), очоливши турнірну таблицю групи VBET UA Перша “Чемпіонська”.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Беззаперечний центральний матч туру: перемога ЛНЗ гарантувала господарям повернення на третє місце та максимальне скорочення відставання від зони безпосереднього підвищення в класі, а от успіх гостей повертав Полісся на перше місце. До того ж, від часу останньої офіційної зустрічі (майже п’ять років тому) суперники не перетиналися, восени грали в різних групах, отже, мав місце ефект новизни та сюрпризів.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У обох команд були втрати – ЛНЗ не міг використати через перебір карток центрхава Хамелюка, через пошкодження – лівого захисника Синьогуба. Проте втрати Полісся вважаємо більш значущими: це травми опорників Огирі та Крушинського, центрбека Нестерова та ситуація довкола його колеги Червака, який заробив собі тривалу дискваліфікацію та був звільнений клубом. Добре, що після короткотривалої карткової дискваліфікації повернувся універсал Кушніренко – без нього кадрову ситуацію в центральному плацдармі можна було б вважати кризовою.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім матчем (0:1 від «Оболоні» на своєму полі) тренерський штаб житомирян провів три зміни в стартовому складі, які вплинули й на тактичну схему та конфігурацію середньої лінії. Замість центрхава Крушинського та вінгерів Янакова й Вакули вийли, відповідно, двоє центральних півзахисників (Кушніренко та 19-річний Петрук) і відтягнутий нападник Шастал. Інсайд Козак розмістився праворуч у півзахисті, Шастал – ліворуч, але насправді вони здорово розтягували редут господарів і ефективно діяли між лініями, що багато в чому стало запорукою успіху.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

У попередньому матчі «Оболонь» вдало використала слабкі місця суперника – зокрема, в опорній зоні. Тренерський штаб «Полісся» врахував цей момент і перевів гру команди з 4-1-4-1 на 4-2-3-1, зробивши додатковий акцент на максимально простій і надійній грі центрального плацдарму. Завдяки цьому були зменшені можливості креативної, швидкісної групи півзахисників ЛНЗ, а в другому таймі суперник позбавився можливості спростити гру й націленими лонгболлами пришвидшити темп. Окремо відзначимо, що ця схема спрацювала й навіть не потребувала замін.

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Звісно, дві поспіль поразки з мінімальною різницею похитнули становище «Полісся» (особливо якщо враховувати особливості нарахування очок на другому етапі), до того ж, психологічно важко команді було в квітні пережити перші в сезоні поразки. Проте ми маємо врахувати, що житомиряни залишаються безпрограшними на виїзді (13 перемог і 1 нічия в 14 матчах, шість перемог поспіль із середини вересня з загальним рахунком 15:3). Це доводить той високий клас, який є на сьогодні в «Полісся».

Лауреат 4-го туру другого етапу в номінації «Тренер туру VBET UA Першої ліги»:
Юрій Калитвинцев («Полісся» Житомир)
Середній бал – 4,8

01.05.2023
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429