Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Юрій Калитвинцев – найкращий тренер 1-го туру Першої ліги


Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2022/23.

10 із 16-ти команд Першої ліги – новачки, тож до кожного матчу між старожилами дивізіону була прикута особлива увага. Тим більше, коли зустрічалися дві команди, які претендували на високі місця. А, нагадаємо, «Прикарпаття» було сьомим із 28 очками, а «Полісся» ‒ дев’ятим із триочковим відставанням і двома матчами в запасі. За «втраченими» очками житомиряни могли б замахнутися на п’яту позицію, а в новий сезон входили одними з головних фаворитів.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер житомирського «Полісся» Юрій Калитвинцев. Його підопічні обіграли івано-франківське «Прикарпаття» (3:0 на чужому полі), розпочавши новий сезон із переконливої перемоги.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Тут варто відзначити два ракурси центрального матчу туру в Групі «А». Перше: «Прикарпаття» є складним суперником для житомирян, у новітній історії вони ще не вигравали в Івано-Франківську, а попередні матчі не визначали фаворита (+2=2‒2). Друге: якщо хтось і міг бути незручним суперником для «Полісся», то саме зіграний та вольовий прикарпатський колектив, який, хоч і втратив кількох лідерів, загалом зберігав своє минулорічне обличчя.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Тут враховуємо втрати команд під час вимушеної паузи. «Прикарпаття» змушене було перебудовувати середню лінію після втрати Семотюка та Воробчака, які перейшли в клуби УПЛ. Пішли й ті кілька новачків, яких було підписали в розрахунку на весняну частину сезону, що не відбувалася через війну. У «Полісся» також суттєві втрати, проте Батагов, Вакула і Бабенко прийшли вже після початку минулого сезону й не встигли стати незамінними, а Сахневич багато пропустив у лазареті. Єдиний гравець, який би ще міг підсилити гостей – це досвідчений захисник Нестеров. Втім, його відсутність компенсував новачок Червак.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

«Полісся» випустило чотирьох новачків, у тому числі гравця, якого підписали в захист уже влітку. При цьому зіграли без пропущених, зуміли використати дебютанта Червака в трійці захисників, а Морозку на відступ дали правий фланг, де він з Козаком створював ефективну чисельну та майстерну більшість.

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Полісся» взимку взяло на озброєння схему з трьома центральними захисниками. Експеримент можна вважати вдалим, адже житомиряни виграли Winter Cup 2022. В Івано-Франківську команда вдало балансувала в рамках схеми 3-4-3, то опускаючи п’ять гравців назад, то нарощуючи тиск за рахунок додаткових гравців при атаках. Дуже вдало вирішений баланс переходу від оборони в атаку. Фактично, всі питання в матчі гості вирішили ще до перерви.

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

У стартовому турі ми можемо говорити тільки про якісь початкові тенденції. Так от, «Полісся» виграло вперше за п’ять лігових виїздів (із вересня 2021-го, 2:0 в Ужгороді). Безпрограшна серія проти «Прикарпаття» в житомирян триває чотири роки (чотири матчі: по дві перемоги та нічиї). Четвертий матч поспіль, якщо вести лік із минулого сезону, програли івано-франківці.

Лауреат 1-го ігрового дня в номінації «Тренер туру в Першій лізі»:
Юрій Калитвинцев («Полісся» Житомир)
Середній бал – 4,6

27.08.2022
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429