Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Володимир Циткін – найкращий тренер 6-го туру першого етапу Першої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру Першої ліги сезону 2023/24.

ФК «Хуст» ‒ дебютант Першої ліги, який пробився сюди через стикові матчі. До того ж, уже після старту чемпіонату закарпатський клуб, замість посилення, втратив низку основних гравців. Це зумовило нищівну поразку в Івано-Франківську. До шостого туру хустяни підійшли без голів і без перемог.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер ФК «Хуст» Володимир Циткін. Його підопічні обіграли хмельницьке «Поділля» (2:1 у домашньому матчі), здобувши першу перемогу після підвищення в класі та відкривши лік власним голам.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Переоцінити важливість цього матчу для становлення ФК «Хуст» неможливо. Після поразки 0:7 від «Прикарпаття», після втрати основних воротаря, вінгера та двох нападників, після вилучення в попередньому турі іншого голкіпера – Рябенка, відступати було нікуди. Суперник підібрався гідний – після відновлення виступів у Першій лізі «Поділля» підписало низку досвідчених новачків, у тому числі – безпосередньо з УПЛ. За кадровим підбором гості переважали хустян.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У господарів були суттєві кадрові втрати. Страждала воротарська позиція – пішов після початку сезону Бєліменко, пропускав тур через вилучення Рябенко, на підстраховку досвідченому Левченку довелося дозаявити юного М.Мердєєва. Вдарив по команді відхід у «Металіст» братів Луцівих – вони грали нападників, без них довелося навіть переглядати тактичну схему. Відхід Фляшка ослабив вибір на флангах, до того ж, він – місцевий гравець, це завжди особливо важливо.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім матчем (0:7 в Івано-Франківську) ФК «Хуст» переглянув три позиції: не зіграли воротар Рябенко (дискваліфікація), флангові півзахисники М.Пилип і Василинець, вийшли на поле голкіпер Рябенко, а також центральні півзахисники Шевчук і Вадовський. При цьому місце правого захисника вимушено закривав центрбек Скиба, лівого захисника грав номінальний опорник Павлич (більш награна рокіровка), а єдиного форварда виконував півзахисник Борисенко.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

У Другій лізі ФК «Хуст» досягнув успіху завдяки рідкісній на сьогодні тактичній схемі 4-4-2, проте після втрати братів Луцівих її просто вже не можна було використовувати через нестаток нападників. Відповідно, закарпатці вдалися до експериментів. Після численних пошуків перейшли на схему 4-4-1-1 і спробували зіграти на швидких контратаках, закрити зони на своїй половині, щоб суперник загруз у боротьбі.

 1. Накопичувальний критерій – 3
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

ФК «Хуст» підійшов до шостого туру без забитих м’ячів і без перемог. Ці нулі вдалося закрити в матчі з досить сильним за підбором гравців «Поділлям». Важлива перемога – один із найважливіших кроків на шляху ФК «Хуст» до становлення на новому рівні. На відміну від інших новачків, які після підвищення в класі дозволили собі статусне посилення, ця команда намагається розвивати наявний кадровий потенціал і здобувати результат із наявними гравцями.

Лауреат 6-го туру першого етапу в номінації «Тренер туру Першої ліги»:
Володимир Циткін (ФК «Хуст»)
Середній бал – 4,6

04.09.2023
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429