Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Віталій Костишин – найкращий тренер 20-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2021/22.

За регламентом сезону в Першій лізі під загрозою прямого вильоту чотири команди, в стикових матчах вимушена буде відстоювати своє місце в дивізіоні ще одна – п’ята знизу. Це зумовлює величезну конкурентність, інтригу та напруження боротьби в нижній частині таблиці.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер хмельницького «Поділля» Віталій Костишин. Його підопічні обіграли житомирське «Полісся» (2:1 на чужому полі), зимуючи на високому восьмому місці.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Від 1960 року невелика перевага в історії полісько-подільського дербі на стороні житомирян (+34=25‒27), і хоча в новітні часи між суперниками рівність, в останніх протистояннях успішнішими були хмельничани. Зважаючи на щільність в середині таблиці, цей матч міг дуже багато дати обом командам, і виграли його саме гості – вперше за шість турів піднявшись в верхню половину таблиці Першої ліги.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Свої втрати були в кожної з команд, і їх можна вважати суттєвими. Через травми та хвороби в господарів випали фланговий захисник Власюк і вінгер Янаков, у гостей – центральний півзахисник Ліповуз і атакувальний півзахисник Костенко. Вважаємо, що обидві команди, хоча й втратили важливих для себе гравців, були все ж у боєздатних складах.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім матчем (2:1 з «Краматорськом») подоляни провели лише одну зміну в стартовому складі – замість атакувального півзахисника Островського вийшов центральний захисник Воловик. Повернення ветерана дозволило суттєво змінити тактику (див. нижче), а також додати надійності та керованості редутам.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Відразу відзначимо, що «Поділля» підготувало для господарів кілька сюрпризів. Матч проти житомирян гості почали в формації 3-4-3 (5-4-1 у фазі гри без м’яча), а під час матчу, коли суперник відігрався, тренерський штаб провів кілька замін на посилення атакувального тиску. Таким чином, гості догравали після 5-4-1 у 4-5-1. «Поділля» витримало запропонований суперниками темп, зберегло сили після тривалої гри «другим номером» і в останні хвилини виглядало свіжішим за поліщуків, вирвавши перемогу.

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Це друга перемога поспіль після осічки в матчі з одним із аутсайдерів – «ВПК-Агро». Хоча хмельничани, як дебютанти турніру, значно переконливіше грають вдома (18 очок із 26 – на рідному стадіоні), варто відзначити, що команда по ходу чемпіонату значно додала в грі на виїзді. Та проявила тактичну й стильову гнучкість, хоча загалом спеціалізується на тривалому володінні м’ячем і комбінаційній грі в дрібний і середній пас.

Лауреат 20-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Віталій Костишин («Поділля» Хмельницький)
Середній бал – 4,6

02.12.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429