Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Василь Малик – найкращий тренер 2-го туру Другої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру Групи «А» та Групи «Б» української Другої ліги сезону 2019/20.

У другому турі було відразу кілька сенсаційних результатів і крупних перемог, але, напевно, найбільш почесною відзначилася тернопільська «Нива». Зі значними кадровими проблемами вона вирушила на Київщину й завдала розгромної поразки своєму супернику.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Другій лізі – головний тренер тернопільської «Ниви» Василь Малик. Його підопічні здолали «Діназ» із рахунком 3:0, хоча приїхали без кількох лідерів.

 1. Номінальний результат команди – 4
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Особливої відповідальності «Ниві» додавало те, що вона проводила свій перший матч у новому сезоні. Суперником був новачок Другої ліги, який, тим не менш, має в своєму розпорядженні кількох досвідчених гравців. Для тернополян перемога в цій зустрічі була особливо важливою – вона задала темп сезону й підняла ентузіазм вболівальників перед першим домашнім матчем.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Склад тернополян і без того обмежений, а травми скоротили його й взагалі до мінімуму. Влітку «Нива» відпустила низку своїх гравців на чемпіонат Європи серед студентів, де збірна ТНПУ стала срібним медалістом. Але при цьому травм зазнали кілька гравців. Зокрема, в матчі з «Діназом» тренери не змогли розраховувати на провідного захисника/опорника Мороза, атакувального хавбека Дедуха, форвардів Гаталу та Литовченка.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Щоб «залатати дірки» у складі, тренерському штабу тернополян довелося вдатися до низки різких перестановок. Навіть дехто із гравців вимушений був закривати зони, які не притаманні його амплуа. Вийшли з перших хвилин відразу двоє дебютантів – вінгер Скакун і форвард Різник, а по ходу гри з лави запасних – ще троє новачків (Малащук, Тригуба та Єрмолов).

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Нива» вишикувала міцний півзахист, де ключову роль відігравав Волохатий, який постачав форварда Різника дотепними та своєчасними передачами з глибини. Суттєві кадрові втрати не завадили тернополянам зіграти в свій футбол, а в атаці особливо сильно проявив себе дебютант Різник, без вдалої гри якого «Ниву» б чекала катастрофа з атакою (зважаючи на втрату обох форвардів через травми). При номінальній схемі, близькій до 4-2-3-1 або 4-1-4-1 (залежно від фази гри), «Нива» залишала місце для імпровізації гравців, завдяки розрізним передачам, неодноразово проривала захист суперника.

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Минулий сезон «Нива» завершувала нерівно, але при цьому є одна цікава тенденція. Тернополяни за часів Малика досить розкуто грають в гостях. На рівні з «Поліссям», вони у 2019 році найбільш вдало серед усіх команд Групи «А» виступають на виїзді (5 перемог у 7 матчах, 13:7). Причому три з цих п’яти гостьових перемог здобуто без пропуску м’ячів.

Лауреат 2-го туру в номінації «Тренер тижня» в Другій лізі:
Василь Малик («Нива» Тернопіль)
Середній бал – 4,6

05.08.2019
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429