Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Валерій Чорний – найкращий тренер 13-го туру Другої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру Групи «А» та Групи «Б» української Другої ліги сезону 2021/22.

Найгучніша сенсація туру – перемога чернігівців над «Епіцентром»: один із лідерів і потенційних фаворитів сезону поступився команді, укомплектованій винятково місцевими футболістами, більшість з яких до ФК «Чернігів» грали хіба що на глибинному любительському рівні.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Другій лізі – головний тренер ФК «Чернігів» Валерій Чорний. Його підопічні завдали поразки дунаєвецькому «Епіцентру» (3:2 на власному полі), змінивши склад першої п’ятірки західної групи.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Епіцентр» ‒ досить сильна команда, яка була успішнішою за своїх суперників і на аматорському, і на професіональному рівні. В минулому сезоні ФК «Чернігів» двічі «всуху» поступився дунаєвчанам, а напередодні цього виїзду «Епіцентр» виграв два своїх попередніх гостьових матчі (в тому числі перегравши «Діназ» ‒ одного з конкурентів у медальній боротьбі). Ясна річ, гості були фаворитами цього протистояння.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

До цього матчу ФК «Чернігів» підійшов із суттєвими для себе втратами. Вже давно відсутній і вибув мінімум до кінця року провідний форвард Кохановський, а півзахисник Кривобороденко не зміг взяти участь у матчі через позафутбольні обставини. Проте й «Епіцентр» зіграв не в оптимальному складі: через перебір карток тур пропускав Жмуйда, який в останніх турах повернув собі місце в захисті, а також не змогли гості задіяти найбільш результативного півзахисника Немтінова.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

З «Епіцентром» чернігівці грали на фоні складного виїзду до лідера («Лівий берег» обіграв їх у минулому турі – 2:0). Тренерський штаб «тигрів» вдався до трьох рокіровок у стартовому складі: воротаря Ширая замінив Рощинський, замість Гребенщикова в захист повернувся основний лівий фулбек Борщ, а Кривобедренка в стартовому складі замінив Ментей. Всі зміни вдалі. Відзначаємо, що юний Шумило, загалом, вдало відіграв на непритаманній собі позиції правого захисника, а після його заміни туди опустився лівий півзахисник Ментей.

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

ФК «Чернігів» грає в звичній формації 4-5-1, але набір центральних півзахисників часто зумовлює особливі акценти. Цього разу, зважаючи на високий рівень півзахисту суперника, тренерський штаб господарів наситив центральну зону й зіграв 4-1-4-1 з переходом у 4-3-3 у фазі нападу. Чернігівці оперативно реагували на просідання, і саме одна із замін вирішила долю зустрічі («джокер» Лазаренко забив двічі).

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Результати виступів чернігівців нестабільні – що не дивно, у них підбір футболістів не «під завдання», вони виконують більш важку місію – надають шанс проявити себе в футболі своїм малодосвідченим землякам. Але відзначимо, що вже місяць команда не програє вдома в рамках чемпіонату (три матчі – перемога та дві нічиї, пропустивши в свої ворота тільки в цьому поєдинку).

Лауреат 13-го туру в номінації «Тренер тижня» в Другій лізі:
Тренер туру – Валерій Чорний (ФК «Чернігів»)
Середній бал – 4,6

13.10.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429