Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Сергій Литовченко – найкращий тренер 5-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2021/22.

Все дуже щільно в турнірній таблиці дивізіону – ще недавно ти позаду, вже невдовзі ти ближче до лідерів, а навіть не найбільш досвідчені на такому рівні команди із суттєво оновленим під час міжсезонням складом знаходять можливості переграти старожилів змагань.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер донецького «Олімпіка» Сергій Литовченко. Його підопічні обіграли «Гірник-Спорт» (2:0 на чужому полі), піднявшись на п’яте місце в турнірній таблиці.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Олімпік» у оновленому складі в Першій лізі ще не вигравав на виїзді, «Гірник-Спорт», навпаки, вдома програв усі матчі – тож гостро потребував реабілітації матчем проти команди, яка наново збиралася після того, як залишила УПЛ. При цьому на користь господарів теоретично мали зіграти дозаявки після початку сезону, тому що були дозаявлені досвідчені гравці під основу та легіонери, від яких багато очікувань.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У господарів у заявку на матч з різних причин не потрапили захисник Никитюк і вінгер Сьомка, що ж стосується гостей, то вони втратили двох провідних гравців. Через перебір карток пропускав цей тур найдосвідченіший захисник Білий, а пошкодження завадило зіграти форварду Кірієнку – колишньому нападнику «Гірника-Спорт», який провів у цьому клубі найкращі роки своєї кар’єри.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з програним домашнім матчем проти «Металіста» (1:2) донецький клуб провів три зміни в стартовому складі. Воротаря Прокопенка замінив більш молодий Рибак. Замість Білого в центрі захисту з’явився не менш досвідчений Ходуля. А проблему Кірієнка, відсутність якого позначалася не лише на атакувальних діях, а й на виграній боротьбі на чужій половині поля та в центрі, постаралися вирішити виходом додаткового півзахисника – Глущука.

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Залежно від фази гри, тактичну схему «Олімпіка» можна було трактувати як 4-2-3-1 чи 4-3-3. Вихід Глущука на допомогу Цурупіну та Койдану багато в чому допоміг гостям у протистоянні мобільному півзахисту «Гірника-Спорт», де сам Мильченко опинився проти відразу кількох чіпких суперників. А швидка, мобільна група атаки дозволяла максимально швидко долати редут господарів. Окремо відзначаємо відкриття старту чемпіонату – зв’язку Нене Джуніора та Прядуна.

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Наразі про якісь серії не йшлося, адже в минулому турі «Олімпік» програв, а на виїзді до цього не вигравав. Закцентуємо увагу на тому, що клуб при двох виїздах зумів розділити сили між чемпіонатом і кубком (виграв і тут, і у «Лівого берега» з хорошим підбором досвідчених гравців). Історію протистоянь залишаємо за дужками: «Гірник-Спорт» не виграє в «Олімпіка» із 2007 року, проте це зовсім різні команди, якщо порівнювати з часом, коли донецький клуб востаннє був у Першій лізі.

Лауреат 5-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Сергій Литовченко («Олімпік» Донецьк)
Середній бал – 4,6

25.08.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429