Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Головко – найкращий тренер 2-го туру другого етапу Першої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру Першої ліги сезону 2023/24.

Яскрава та очікувана інтрига весни – це боротьба аутсайдерів, тим більше, в ПФЛ збільшений обмін між лігами, є відчутна конкуренція. Тож у групі «Вибування» вистачає сенсацій, і найгучніша, можливо, відбулася в Тернополі.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер вишгородського «Діназу» Олександр Головко. Його підопічні обіграли тернопільську «Ниву» (4:1 у виїзному матчі), піднявшись із останнього 10 місця групи «Вибування» на восьме.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Команди стартували по-різному: «Нива» мінімально виграла в Горішніх Плавнях, вийшовши на третє місце, «Діназ» вдома програв «Буковині» (0:2), опустившись на останнє місце. При цьому 3,5 роки вишгородці не могли здолати тернополян, а тут – такий результат, перша домашня розгромна поразка Ниви за часів повномасштабного вторгнення.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Відразу скажемо, що в «Ниви» були суттєві кадрові проблеми – травми захисника Демчука, півзахисників Бороденка та Гатали, нападника Галадея. Ситуацію погіршило звільнення під час зимового антракту кількох гравців основної обойми. Проте відчутної переваги в кадрах у «Діназа» не було через подвійну дискваліфікацію нападників (Шевченко, Сергійчук). До того ж, під час гри довелося замінити через травму основного захисника Гільєрме.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Одна із сильних сторін тренерів – уміння швидко реагувати на невдачі. Після поразки від «Буковини» чотири позиції оновив Головко в «Діназа» та змінив тактику. Так, воротаря Дмитроченка вперше замінив молодий новачок Потімков, за відсутності чистих нападників попереду зіграли вінгер Коваленко та інсайд Кіріченко, також дебютував ветеран-опорник Ткачук.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Діназ» – навдивовижу тактично гнучка команда. Тільки в цьому сезоні вона вимушена була апробувати, відповідно до кадрових реалій, п’ять базових тактик. «Буковині» вишгородці програли в формації 5-3-2, а в Тернополі почали в 4-4-2 «діамант». Граючи без акцентованих вінгерів, з т.зв. інсайдами, гості розтягували захист «Ниви» своїми несподіваними переміщеннями та відряджали на ударні позиції найбільш неочікуваних гравців.

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Ця перемога – реабілітація за домашню поразку на старті. Звісно, про якісь тривалі серії в «Діназа» не йдеться, але відзначимо кілька важливих фактів. По-перше, вдалося покинути останнє місце. По-друге, здобуто першу за час виступів у Першій лізі розгромну перемогу. По-третє, оновлений і значно посилений взимку склад дав надію, що адаптація новачків – постійних і орендованих – не затягнеться, що важливо для клубу, якому потрібен швидкий результат.

Лауреат 2-го туру 2-го етапу в номінації «Тренер туру Першої ліги»:
Олександр Головко («Діназ» Вишгород)
Середній бал – 4,6

31.03.2024
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429