Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Кучер – найкращий тренер 6-го туру Другої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру Групи «А» та Групи «Б» української Другої ліги сезону 2020/21.

Ще до початку чемпіонату цей клуб-дебютант називався серед головних фаворитів Другої ліги за підбором гравців, проте, перш ніж добитися загального визнання, «Метал» все ж пройшов низку випробувань. Вилетів із Кубка, на своєму полі поступившись новачкам Першої ліги – «ВПК-Агро», пережив корона-кризу, а також травми окремих гравців, на яких особливо розраховував.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Другій лізі – головний тренер харківського «Металу» Олександр Кучер. Його підопічні здолали на своєму полі одного з конкурентів – сімферопольську «Таврію» (2:1), продовжуючи лідирувати в Групі «Б» без втрати очок.

  1. Номінальний результат команди – 5

(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Метал» проводить перший сезон в історії, вся принциповість протистоянь у нього лише закладається, тому відзначимо, що вперше харків’янам випало зіграти з одним із безпосередніх медальних конкурентів. І в цьому випробуванні команда під керівництвом тренера-дебютанта Кучера зіграла так само рівно, як і в матчах із суперниками менших турнірних претензій.

  1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5

(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Відразу кілька гравців не могли допомогти господарям через травми – це захисник Андерсон Піко, а також півзахисники Горяінов-молодший і Романов. Це, безперечно, не позбавило «Метал» боєздатності (у команди дуже хороший, на окремих позиціях навіть надлишковий підбір гравців), але різко контрастувало з 12 запасними у заявці на матч «Таврії».

  1. Майстерність в роботі з кадрами – 4

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Дві зміни в стартовому складі провів харківський штаб порівняно з попереднім туром (перемога 2:0 на полі МФК «Миколаїв-2»). Через різні причини поза грою залишилися півзахисники Піко та Поступаленко, а зі стартового складу вийшли Лозовий і Багачанський. На жаль, останній із них – юний гравець – тяжко входив у гру, тож був замінений ще після першої третини матчу. Другий негативний момент стосується вибору виконавців стандартів. Вдруге в сезоні такий досвідчений гравець, як Фомін, не забиває пенальті – у той же від воротаря кут, також за рахунку 0:0. Помилка, яка повторюється, стає симптоматичною.

  1. Тренерська майстерність – 5

(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Базова схема харків’ян передбачає наявність чотирьох захисників, п’ятьох півзахисників і одного «чистого» форварда, проте тур від туру вона відрізняється окремими акцентами – це може бути 4-1-4-1 (найчастіше), 4-2-3-1 чи навіть 4-3-3 проти суперників, глухий редут яких потребує додаткового тиску. Цього разу команда збалансувала півзахист із виходом Поступаленка, а в атаці додавала потужності Фоміну завдяки досить високим флангам із швидкісними, технічними Нехтієм і Танчиком.

  1. Накопичувальний критерій – 5

(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Шостий матч поспіль виграє «Метал», лише тепер пропустивши прем’єрний м’яч у власні ворота за час виступів у Другій лізі. Проте відразу треба зазначити: дебютант турніру здобуває перемоги не тільки за рахунок підбору досвідчених гравців високого класу. Тренер-дебютант Кучер зі своїм штабом поставив команді хорошу гру з власним стилем і вмінням переломити хід гри. «Метал» не просто перемагає на класі, а використовує найкращі якості гравців, підлаштовуючи тактичну схему з урахуванням особливостей наявних кадрів і асиметричності суперників.

Лауреат 6-го туру в номінації «Тренер тижня» в Другій лізі: 

Олександр Кучер («Метал» Харків)

Середній бал – 4,8

12.10.2020
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429