Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Кучер – найкращий тренер 10-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2021/22.

Візит лідера до одного з головних конкурентів і найближчого переслідувача – це завжди подія. Тим більше, на фоні втоми після перемоги над представником УПЛ на кубок і гіркоти після першої втрати в чемпіонаті (нічия з «Поліссям» у минулому турі). За такого складного календаря «Металіст» і екзаменував свого суперника, проте і сам тримав екзамен на стійкість і глибину складу.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер харківського «Металіста» Олександр Кучер. Його підопічні обіграли криворізький «Кривбас» (5:0 на чужому полі), наростивши відрив від найближчого конкурента до 8 очок.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

На друголіговому рівні «Кривбас» не міг забити харків’янам, але все ж відбирав у них очки (0:0 вдома). Тепер же, із значним посиленням гравцями з досвідом виступу на вищому рівні, саме криворіжці були найближчими переслідувачами та одним із небагатьох очікуваних рівних протистоянь для «Металіста» на заданому рівні. До того ж, завдання харків’ян ускладнювалося виснажливим матчем посеред тижня, тоді як «Кривбас» залишив Кубок України раніше й мав додатковий час на підготовку й відновлення сил.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Господарі недорахувалися трьох гравців – півзахисників Вагнера Гонсалвеза, Артема Гордієнка та Данила Полонського. Проте всі вони – новачки, ніхто не встиг стати значущим і тим більше незамінним для «Кривбасу», А от «Металіст» прибув із послабленим захистом – з різних причин матч пропускали Федорів, Горбунов, Маілтон і Люлька. Не потрапили в заявку Банада та Нехтій. Все ще відновлюється Ріаскос. Навіть при глибині складу харків’ян це серйозні втрати.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Складний відрізок (шість матчів на місяць) «Металіст» пройшов на диво рівно. Секрет – у грамотному наповненні складу та ротації. Так, у спайці матчів «Полісся» ‒ «Десна» ‒ «Кривбас» тренерський штаб лише точково змінював старт. Порівняно з кубковим матчем проти чернігівців Каневцева в воротах змінив Рибка, якщо зіставляти гру з «Поліссям» у чемпіонаті – змінилася захисна ланка (Федоріва у Кривому Розі змінив Порох, а Горбунова ліворуч – Шопін).

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Номінальна схема харків’ян – 4-5-1 зі зміною акцентів залежно від набору півзахисників. В останніх матчах досвідченому Фоміну знайшли застосування під висунутим на вістря Матеусом Пейшото. Треба відзначити, що тренерський штаб сміливо міняє гру по ходу (8 голів від гравців, які виходили на заміни), і в цій грі багато що вирішив вихід технічного Балулі та швидкого Харріса, які закріпили перевагу гостей і довели її до розгромної в більшості.

5. Накопичувальний критерій – 5
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

«Металіст» залишається єдиною командою в Першій лізі, яка не зазнавала поразок (+9=1‒0; 28:4). У трьох матчах проти криворіжців він здобуває 7 очок із 9 можливих, не пропускавши (+2=1‒0; 8:0). Продовжує вдалі виступи на всіх фронтах, витримавши за місяць особливо напруженого графіку. Від поразки в дебютному матчі на всеукраїнському рівні (1:3 від «ВПК-Агро» на кубок рік тому) не програє вже 36 матчів (+33=3‒0; 102:11).

Лауреат 10-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Олександр Кучер («Металіст» Харків)
Середній бал – 4,8

28.09.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429