Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Головко – найкращий тренер 1-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки стартового туру української Першої ліги сезону 2020/21.

Новий сезон Першої ліги видається не менш цікавим, аніж попередній, який тримав у напрузі до останніх миттєвостей заключного туру. Доказ цього – велика кількість зустрічей із великою драматургією та закрученим сценарієм. Серед сенсацій, яких немало було в стартовий уїк-енд змагань ПФЛ, виділяється хід і результат луцького поєдинку. «Кремінь», незважаючи на складний початок виїзної гри, сенсаційно обіграв одного з головних фаворитів сезону.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер кременчуцького «Кременю» Олександр Головко. Його підопічні перемогли «Волинь» (3:1), яка проводила перший матч нового чемпіонату на рідному стадіоні.

1. Номінальний результат команди – 5

(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Волинь» за підбором гравців, класом і досвідом входить у число головних претендентів на підвищення в класі. До того ж, втративши очки в Кременчуку в другому колі минулого чемпіонату, вона однозначно особливо налаштовувалася на прем’єру сезону. Тим не менш, підопічні Головка зуміли в матчі з драматичними подіями здобути виїзну перемогу, хоча раніше гра на виїзді не була козирем цього клубу.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4

(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

І «Волинь», і «Кремінь» змінили головних тренерів і суттєво оновили свої склади. Але при цьому не уникли проблем на старті. Господарі не могли розраховувати на травмованого захисника Болденкова та не могли на весь матч використовувати Хомченка (форвард ще набирає форму після травми). А от гості, дуже на нього розраховуючи в сезоні, залишилися на цей виїзд без Луїса Фернандо. Технічний бразильський півзахисник, який здорово дебютував у «Кремені», зазнав пошкодження. До того ж, це особлива обставина, уже на 3-й хвилині Головко був вимушений проводити зумовлену травмою гравця заміну – і саме Білоус, який вийшов замість Мурашова, став героєм зустрічі.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Особливість 2020 року, зумовлена корона-паузою, це звуження графіку роботи. Через коротке міжсезоння у тренерських штабів не було часу завершити комплектацію, тож аж до закриття тривалого трансферного вікна вони продовжують посилення складів. Так, у «Кременя» зіграло в Луцьку шестеро новачків, половина з них – дебютанти, яких ще не було в кубковій грі з «Перемогою». Головко за короткий проміжок часу зумів закрити проблемну середину поля, оновити правий фланг і підвести новачків до гри з перших хвилин. Відзначаємо, що номінальний правий захисник Бичков грав вище по флангу, захисник Бородай – в опорній зоні, а центрхав Мягков – ліворуч в обороні (для них ці ролі вже награні).

4. Тренерська майстерність – 5

(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Схему «Кременя» можна трактувати як 4-2-3-1 із швидкими флангами та досить міцним центральним плацдармом. Залежно від фази гри, двоє напарників опорника Зубкова – Бородай і Білоус – то висувалися вище до лінії карного майданчика, то опускалися вниз для того, щоб зустрічати суперників із м’ячем. Особливу роль відігравав Куліш, який вперше грав проти недавніх одноклубників – як у виграші верхових м’ячів, так і в відтягуванні на себе уваги захисників, що дозволяло вириватися на ударні позиції іншим гравцям. Окремо відзначимо в кременчуківців якісний перехід від оборони в атаку, добротну реалізацію та фізику для тривалої гри без м’яча.

5. Накопичувальний критерій – 5

(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

По-перше, відзначимо, що вдруге в 2020 році «Кремінь» відбирає очки в надмотивованої «Волині» (при попередньому штабі була нічия на своєму полі). По-друге, дебют Головка в Першій лізі виявляється переможним, і його команда обігрує «Волинь», де перший матч після повернення проводив Сачко. По-третє, новий головний тренер «Кременя» утримує 100% показник після двох проведених ігор чемпіонату та кубка.

Лауреат 1-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:

Олександр Головко («Кремінь»)

Середній бал – 4,8

07.09.2020
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429