Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Чижевський – найкращий тренер 3-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2021/22.

У новий сезон «Агробізнес» ввійшов із відносно невеликими змінами, проте з явною недокомплектацією на окремих позиціях. Цим скористався дехто з суперників – до третього туру підопічні Чижевського підійшли без перемог, розділивши вдома очки з молодою «Волинню» (2:2) та зазнавши розгромної поразки в гостях у «ВПК-Агро» (0:3). Проте, як показав матч проти лідера, тренерський штаб волочисців зробив вірні висновки з невдалого старту.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер волочиського «Агробізнесу» Олександр Чижевський. Його підопічні обіграли ФК «Краматорськ» (2:0 на своєму полі), ситуативного лідера після двох турів.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Важко переоцінити важливість цієї перемоги для волочиської команди. Передовсім, це реабілітація за невдалий старт і розгромну поразку в минулому турі – «Агробізнес» привчив до суворої ігрової дисципліни, матч із «ВПК-Агро» став першим із 2019 року, в якому клуб зазнав крупного програшу. При цьому ФК «Краматорськ» – дуже непростий суперник для «Агробізнеса» – відбирав очки в нього в чотирьох матчах із шести за попередні роки.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Відзначимо, що обидві команди підійшли до третього туру не в оптимальних складах. Гостям не могли допомогти новачки Медведєв, Ндукве та Даудов (останній – це втрата, він дуже продуктивно провів стартові матчі). Господарі вимушені були обійтися без вилученого в Дніпрі правого захисника Романюка, до того ж, все ще відновлюється після травми основний форвард «Агробізнесу» Петров. На фоні пошкодження не на повний матч міг допомогти лівий фулбек Бойчук.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Літня втрата провідного захисника Дідика (він отримав запрошення в УПЛ) і розгромна поразка від «ВПК-Агро» змусили тренерський штаб «Агробізнесу» змінити тактичну схему, від якої команда за останні роки відступала лише лічені рази. Замість 4-5-1 було використано 4-4-2, і це відразу ж допомогло повернути бажану гостроту в атаку й тиск на підступи до карного майданчика (що принесло майстру стандартів Черненку очікувані можливості прямих ударів по воротах із штрафних положень).

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Тренерський штаб порівняно з провальним матчем у Дніпрі провів три зміни в стартовому складі. Проти ФК «Краматорськ» праворуч у захисті вийшов вінгер-універсал І.Когут (пам’ятаємо про вилучення Романюка), ліворуч замість Бойчука, який пережив пошкодження, з’явився Нагорний (заміна по позиції – Бойчук зміг вийти на заміну в другому таймі). Нарешті, новачка захисту Карася змінив не по позиції вінгер М.Когут – це дозволило перейти на гру в два центрбеки й наростило кількісну перевагу на межі фінальної третини поля – причому як у позиційних атаках, так і при швидкому переході.

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

У новому сезоні «Агробізнес» грає нестабільно: без суттєвого підсилення, стараючись суто замінити втрачених, команда встигла в трьох стартових турах пережити весь спектр емоцій (нічия з «Волинню», поразка від «ВПК-Агро», перемога над «Краматорськом»). Маленькою втіхою служить вдала тактична перестановка та третій поспіль безпрограшний матч на своєму полі (одна перемога та дві нічиї з часу травневої поразки від того ж таки «ВПК-Агро»).

Лауреат 3-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Олександр Чижевський («Агробізнес» Волочиськ)
Середній бал – 4,6

10.08.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429