Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Чижевський – найкращий тренер 22-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2019/20.

У Першій лізі склалася неповторна ситуація, коли від восьмого місця до першого було всього чотири очка, а тур від туру відразу кілька клубів мали математичну можливість вийти за перше місце. Має значення кожен матч, кожне очко і кожен гол. Перед звітним туром всього тільки дві команди не втрачали очок у дограванні сезону. Обидві виграли – причому, один із цих клубів здобув п’яту поспіль перемогу.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер волочиського «Агробізнесу» Олександр Чижевський. Його підопічні перемогли вдома «Черкащину» (1:0), ввійшовши у трійку лідерів з реальними шансами на лідерство.

1. Номінальний результат команди – 4

(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Черкащина» за останніх 17 турів здобула всього одне очко й продовжує йти на останньому місці, проте підбір гравців у команди статусний – чимало колишніх збірників, гравців із досвідом виступів і на більш високому рівні. А за щільної турнірної ситуації ці три очки давали волочиській команді цілком реальні шанси на місце в трійці з подальшою можливістю вже в перенесеному матчі з «Рухом» спробувати захопити лідерство.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4

(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У господарів не міг зіграти півзахисник Косовський-молодший, хоча після пошкодження й встиг повернутися в загальну групу, але поки не форсує відновлення й, переважно, займається біговою роботою. Немає вже навесні в розпорядженні команди захисника іспанця Педро Гарсії. Також довелося по ходу матчу заміняти гравців через пошкодження. У гостей не міг допомогти команді нападник Кабанюк, який кілька матчів пропустив через дискваліфікацію, а ще кілька гравців були під питанням через пошкодження. Особлива обставина – від 59-ї хвилини «Агробізнес» грав у більшості, а в компенсований час суперник залишився вдев’ятьох.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Навесні новий головний тренер Чижевський не став руйнувати надбання попередників, а точковими змінами ввів у склад декого з новачків чи вчорашніх резервістів. Скажімо, стрижневим гравцем оборони став дебютант Захарченко. Поруч отримували свій шанс захисник Палюх і опорник Дідик, а на флангах півзахисту – брати Когути. У повністю зміненій атаці – Козьбан і Петров. Після перемоги в Запоріжжі єдина зміна в стартовому складі стосувалася якраз виходу Палюха замість Дідика з певними акцентами в захисній побудові.

4. Тренерська майстерність – 5

(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Головне нововведення від Чижевського – це гра в три центральних оборонці, що дозволяє максимально наситити плацдарм перед власним карним майданчиком, певним чином вивільнити півзахисників (особливо це стосується Кухарука, який значно розширив діапазон своїх дій у поточному сезоні), а також швидше переходити від оборони в атаку, не застрягаючи у захисті. Попри те, що така побудова (спрощено – 5-4-1) вважається оборонним варіантом, середня результативність «Агробізнесу» в дограванні – два голи на тур, і він набрав максимальні шість очок у двох матчах на старті.

5. Накопичувальний критерій – 5

(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

П’ять перемог поспіль – солідний показник, а тим більше, якщо врахувати, що «Агробізнес» пережив зміни на тренерському містку по ходу сезону. Олександр Чижевський дав хороший результат у стартових іграх літа, при цьому не побоявся вдатися до зміни тактичної схеми та певних кадрових рокіровок, що дозволило не відстати від конкурентів за місце в п’ятірці найкращих і навіть замахнутися на більше.

Лауреат 22-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:

Олександр Чижевський («Агробізнес» Волочиськ)

Середній бал – 4,6

07.07.2020
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429