Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Олександр Чижевський – найкращий тренер 14-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2021/22.

«Металіст» в новітній історії ще не програвав у чемпіонаті – ні в Другій лізі, ні в Першій. Безпрограшна серія харків’ян тривала 35 матчів. Хто б міг подумати, що харківський клуб зазнає першої поразки саме в матчі з суперником, який не вигравав 10 турів?

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер волочиського «Агробізнесу» Олександр Чижевський. Його підопічні обіграли харківський «Металіст» (2:1 на власному полі), здобувши першу перемогу за 10 турів.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Без перебільшення, один із головних результатів сезону в Першій лізі. Як для персонально «Агробізнеса», якому потрібна була ін’єкція впевненості в своїх силах у боротьбі за збереження місця в дивізіоні. Так і для інтриги в чемпіонаті, тому що лідер до цього часу встиг досить серйозно відірватися від переслідувачів.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У господарів був відсутнім через травму вінгер М.Когут, а також захисник Слотюк перебуває поза командними планами. У гостей залишалися поза грою захисники Люлька та Маілтон, достроково покинув команду форвард Жо (повернувся на батьківщину за сімейними обставинами). З різних причин не потрапили в заявку на матч і не їздили на Хмельниччину ще кілька гравців. Утім, велика глибина складу вирівнює харківську команду – в суперників, здебільшого, нема такої кадрової варіативності.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з матчем проти «Прикарпаття» (0:0 в гостях), тренерський штаб провів лише одну заміну в стартовому складі – замість нападника Семенця вийшов півзахисник Синиця. Це склало додаткові труднощі для редуту харків’ян, тому що трійка Черненко – Синиця – Груша охоче мінялася зонами, включала проходи, сольні дії. Це вимушене рішення додало гостроти господарям.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Перше: «Агробізнес», переживаючи втрату низки провідних футболістів і травми, які суттєво підкосили команду на окремих позиціях, продемонстрував похвальну тактичну гнучкість. Чижевський відходив від своєї тактики в три центральних захисники до 4-1-4-1 і навіть 4-4-2, йдучи по можливостях своїх кадрів. А от на «Металіст» повернувся до добре напрацьованої формації 5-4-1, компенсувавши цим проблему щільності захисту, швидкості переходу від оборони в атаку та відсутності забивного форварда.

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Що тут говорити? 10 турів не вигравав «Агробізнес». В усіх матчах сезону до цього не програвав «Металіст». Для одного з аутсайдерів такі очки – надзвичайно важливі, перемога в цьому матчі дозволяє волочисцям піднятися з передостаннього місця на 13-те, а вже в наступному турі «Агробізнес» може покинути зону вильоту.

Лауреат 14-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Олександр Чижевський («Агробізнес» Волочиськ)
Середній бал – 4,6

19.10.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429