Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Ігор Жабченко – найкращий тренер 12-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2021/22.

До дев’яти очок дійшла перевага харків’ян над найближчими конкурентами – «Металіст» все ще не програє в рамках чемпіонату, єдиний раз до цього втрачав очки, успішно просувається в Кубку України. Контрастом на фоні таких результатів невдалий старт «Гірника-Спорт» ‒ вкотре оновлені кадри потребували часу на зіграність і набір форми. Тож нічия одного з аутсайдерів і лідера стала найбільшою сенсацією 12-го туру.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер ФК «Гірник-Спорт» Ігор Жабченко. Його підопічні зіграли внічию з харківським «Металістом» (1:1 на власному полі), перервавши затяжну виїзну переможну серію лідера.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Особливість «Металіста» полягає в тому, що ця команда ще ніколи не програвала на виїзді в своїй новітній історії. Більше того, майже рік з осінньої частини Другої ліги минулого сезону харків’яни не втрачали очок у виїзних матчах чемпіонату та кубка – 13 перемог із загальним рахунком 39:5. Зупинити таку «машину», тим більше – в оновленому складі після того, як суперника розізлила не найкраща гра в попередніх турах, це прирівнюється перемозі.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Всупереч приказці про «переможний склад не міняють», після вдалого виїзду в Івано-Франківськи проти лідера тренерський штаб «Гірника-Спорт» виставив 9 (!) нових гравців у стартовому складі. Зберегли своє місце на полі тільки захисник Цвіренко та півзахисник Клебер, а воротаря Кліщука після пошкодження змінив молодий Клімов, який до цього в чемпіонаті зіграв лише раз (пропустивши 4 м’ячі від «Альянсу»). «Металіст» зіграв без кількох провідних гравців, у тому числі Балулі та Танчика, але негативний

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Важко сказати, яким був розрахунок тренерського складу, який виставив проти «Металіста» експериментальний склад: чи то прагматично вважали, що не в матчах з лідером розігруються основні очки, чи то знали глибинний потенціал своєї команди й покладалися на свіжість молоді, проте задумка спрацювала й «Гірник-Спорт» відпрацьовував по всій ширині поля й відстояв прийнятний результат .

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Цього сезону більшою мірою «Гірник-Спорт» чергує схему 4-1-4-1 із 4-2-3-1. У матчі з «Металістом» тренерський штаб цілком доречно на підмогу Мильченку висунув Кулаковського, додатково наситивши опорну зону, а також напрацював хорошу взаємодію між Твердохлібом і Кожевніковим. Якщо враховувати, що таке хороше враження на фоні лідера справило умовно наполовину резервне поєднання гравців, то «Гірник-Спорт» має серйозний потенціал для зростання.

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

«Гірник-Спорт» стартував вкрай невдало, пояснення чому – чергове оновлення складу (до того ж, багато потенційно сильних гравців не пройшли з командою збори, так що до цих пір набирають кондиції через навчально-тренувальний процес і ігри). Проте в останніх турах ми констатуємо приємні ознаки стабілізації команди – три тури без поразок (правда, 5 очок із 9-ти можливих), а особливо значно налагоджені ігрові зв’язки та взаємодії. Важка, але якісна робота тренерського штабу на чолі з Жабченком, який за останні півтора роки декілька разів вимушено оновив склад.

Лауреат 12-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Ігор Жабченко («Гірник-Спорт»)
Середній бал – 4,6

08.10.2021
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429