Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Анатолій Безсмертний – найкращий тренер 4-го туру першого етапу Першої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру Першої ліги сезону 2023/24.

«Вікторія» ‒ одна з двох клубів ПФЛ, які пробилися в 1/8 фіналу Кубка України. Незважаючи на це, команда залишається успішною в чемпіонаті, зберігаючи друге місце в Групі «Б» Першої ліги.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер миколаївської «Вікторії» Анатолій Безсмертний. Його підопічні обіграли горішньо-плавненський «Гірник-Спорт» (1:0 у домашньому матчі), здобувши п’яту поспіль перемогу.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Гірник-Спорт» ‒ одна з наймолодших команд, але стартувала вона переконливо (дві перемоги в чотирьох матчах, 3-4 місце за підсумком чотирьох турів). До того ж, мав місце фактор несподіванки, адже це не просто перше протистояння в історії двох клубів – гості обновилися більш як наполовину й отримали нового головного тренера добре відомого за роботою в ФК «Суми» Куценка), господарі відновили виступи після 1,5-річної паузи та також є загадкою для старожилів чемпіонату.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Критичних втрат у суперників не було, але відзначимо, що від першого туру «Вікторія» обходиться без допомоги досвідченого півзахисника Лебеденка, а «Гірник-Спорт» не мав над нею перевагу в свіжості, тому що теж напередодні грав виснажливий матч у Кубку України (1:3 у матчі з представником УПЛ – «Металістом 1925» п’ятьма днями раніше).

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім матчем (мінімальна перемога в Черкасах над новачком Прем’єр-ліги ЛНЗ) тренерський штаб «Вікторії» провів дві заміни в стартовому складі – обидві по позиції. Клуб системно чергує воротарів у чемпіонаті та кубку – тож після «сухої» гри Шеліхова в Першій лізі вийшов Литвиненко. А в центрі півзахисту Савченка замінив Долінський, що було зумовлено бажанням дещо освіжити середню лінію.

 1. Тренерська майстерність – 4
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Вікторія» послідовно використовує тактичну схему 4-2-3-1, причому Шаврін на позиції відтягнутого нападника в фазі позиційної атаки дає додатковий тиск на редути суперника (з переходом на схему 4-4-1-1). Саме Шаврін у дебюті матчу – на 9-й хвилині – відкрив рахунок з передачі Машталіра. Тобто, цікава задумка Вікторії з двома досвідченими нападниками попереду працює й виправдовує себе.

 1. Накопичувальний критерій – 5
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Зважаючи на те, що «Вікторія» продовжує грати на два фронти, ми можемо відзначити унікальну по-своєму серію. Підопічні Безсмертного виграли п’ять (!) матчів поспіль в обох турнірах з загальним рахунком 5:0. Мінімальна перемога в футболі – ознака стабільності та збалансованості команди, а коли впродовж п’яти матчів команда виграє в 1:0, це свідчення досвіду та майстерності виконавців, особливо захисного та опорного блоку.

Лауреат 5-го туру першого етапу в номінації «Тренер туру Першої ліги»:
Анатолій Безсмертний («Вікторія» Миколаївка)
Середній бал – 4,6

29.08.2023
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429