Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Сергій Литовченко – найкращий тренер 21-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2017/18

«Арсенал-Київ» пережив досить складний момент, вилетівши із кубку та зазнавши першої поразки в чемпіонаті. Це було випробування на міцність для лідера, адже у випадку іще одної осічки та успіху конкурентів «каноніри» могли навіть похитнутися на першому місці, яке утримують із четвертого туру. Але колектив зібрався і здолав «Геліос» – 3:1.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер «Арсеналу» Сергій Литовченко. Його підопічні завдали поразки одному з претендентів на медалі в центральному матчі 21-го туру.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Арсенал» цього разу особливо потребував очок, тим не менш, опинився у складній ситуації, пропустивши першим. Але потужна формація з акцентом на тиск на третій третині поля змусила гостей незвично багато помилятися на програвати боротьбу, а вольові якості потужної команди господарів допомогли не лише відігратися, а й наростити перевагу у два голи за підсумком важливого матчу.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Буде справедливо сказати, що «Арсенал» підійшов до матчу практично в оптимальному складі. Не змогли задіяти дискваліфікованого Черненка, але у команді достатньо флангових гравців хорошої якості. А от у гостей в обороні не вистачало капітана Лобойка, який вже давно перебуває в лазареті. Якщо у матчах із суперниками меншого рівня амбіцій його компенсували більш-менш вдало, то в протистоянні з лідером кидалося в очі, що захисту його не вистачає.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

У команди є кілька гравців, на універсалізм яких може розраховувати тренерський штаб. Зозуля і Деркач, приміром, велику частину кар’єри провели у півзахисті, але в «Арсеналі» спокійно на досвіді складають пару центрбеків. Трубочкін в молодіжних та резервних складах «Динамо» грав праворуч в обороні чи навіть у центрі, тут закриває місце лівого захисника. Нарешті, вийшовши без номінального лівого півзахисника, «Арсенал» не втратив нічого в цій зоні, тому що там ефективно працював форвард Есеола.

4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

«Арсенал» має чи не найбільше серед усіх команд Першої ліги варіантів ведення гри. Цього разу кияни зіграли в два форварди, причому, один із них мав свободу дій та часто відпрацьовував в атакувальній зоні лівого флангу, адже номінального лівого півзахисника у господарів не було. По ходу матчу Литовченко кілька разів змінював акценти у грі, зокрема, знявши Есеолу на користь лівого хава Семенюка, і кожного разу це давало спалах активності й підняття темпу в потрібних зонах.

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Після поразки в Петровому «Арсенал» потребував реабілітації – і перемога над «Геліосом» (клубом, за який колись пограли кілька гравців, і в тому числі нинішній головний тренер «канонірів») стала чудовим приводом для цього. Разом із осічкою конкурентів, вона дозволила лідеру повернути собі 5-очкову перевагу.

Лауреат 21-го ігрового дня в номінації «Тренер туру»:
Сергій Литовченко («Арсенал»)
Середній бал – 4,6

 

Прес-служба Об’єднання

13.11.2017
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429