Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу

Тренерський ракурс. Сергій Шищенко – найкращий тренер 19-го туру Другої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів стартового туру Другої ліги сезону 2023/24.

Весь сезон ПФК «Звягель» іде серед лідерів – багато забиває, здобув чимало очок у матчах із конкурентами, але аж до заключного туру 2023 року ні разу не очолював турнірну таблицю за підсумками цілісного туру. Проте в останньому турі важка праця команди із Житомирщини та осічки конкурентів призвели до того, що це сталося.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Другій лізі – головний тренер ПФК «Звягель» Сергій Шищенко. Його підопічні обіграли київський «Локомотив» (2:0 у виїзному матчі), здобувши символічне звання «зимового чемпіона».

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

У першому колі ПФК «Звягель» ще під керівництвом Максимова розгромив «залізничників» ‒ 4:0. За той час значно сильнішим став «Локомотив», який підійшов до заключного матчу року в 3-матчевій безпрограшній серії. Та й самі підопічні Шищенка весь цей час відповідально робили свою справу, дочекавшись шансу очолити турнірну таблицю.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Свої значні втрати мали й господарі (особливо вони стосувалися захисту та півзахисту), проте кадрова ситуація звягелян залишається критичною. Через перебір карток цей тур пропускали захисники Скидан і Чередниченко, через травми – півзахисник Ващишин (один із найбільш забивних гравців команди). Це суттєві втрати, які змусили, наприклад, використовувати центрхава Лучку праворуч у захисті. Додамо, що матч проходив на полі зі штучним покриттям «КНУБА-Арени», що незвично для гостей.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім матчем (перемога 1:0 над «Рухом-2» у перенесеному домашньому матчі 13-го туру) тренерський штаб звягелян змушений був провести чотири зміни в стартовому складі – всі вимушені. Воротаря Яшкова ще в попередньому матчі в перерві замінив молодий Коваленко (він вийшов і цього разу), замість Чередниченка, Скидана та Оринчака в стартовому складі з’явилися Лучка, Панчишин і Петрук. Гук змістився з опорної зони в центр захисту (звичне місце поряд із Нестеровим), а місце «хвилеріза» зайняв Панчишин, який чимало пропустив через травму.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

ПФК «Звягель» цього сезону ефективно чергує схеми 4-1-4-1 і 4-4-2 (більш притаманна все-таки для Максимова). Причому, що цікаво, єдиний чистий форвард Майтак надовго вибув через травму – а тренерський штаб творчо переосмислив амплуа півзахисників Ндукве та Ващишина й перевів їх вдало в атаку. Цього разу ближче до Ндукве грав атакувальний півзахисник Андрущенко, а сама схема «плавала» по супернику (це показує тактичну гнучкість команди).

 1. Накопичувальний критерій – 5
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Шостий матч поспіль виграв ПФК «Звягель». Жодної поразки на виїзді не зазнав цей клуб. Зважаючи на те, що ЮКСА втратила очки в матчі з «Карпатами-2», перемога звягелян вивела їх на перше місце. Вони будуть зимувати лідерами, хоча під час чемпіонату жодного разу не очолювали турнірну таблицю за підсумками цілісного повного туру.

Лауреат 19-го туру в номінації «Тренер туру Другої ліги»:
Сергій Шищенко (ПФК «Звягель»)
Середній бал – 4,8

26.11.2023
01601, м. Київ, вул. Госпітальна 4 (готель «Русь»), офіс 429