Всеукраинское объединение тренеров по футболу

Тренерський ракурс. Сергій Шищенко – найкращий тренер 29-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2020/21.

Передостанній тур зберігав інтригу щодо третього прохідного місця – вона залежала не лише від перемоги самих харків’ян, а й від матчів їхніх конкурентів. І вони всі програли.
Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер житомирського «Полісся» Сергій Шищенко. Його підопічні обіграли на виїзді МФК «Миколаїв» (1:0), здобувши важливу для себе та всього турніру перемогу.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Якби МФК «Миколаїв» обіграв житомирян, як у першому колі на виїзді – збереглася б до останнього туру інтрига в питанні третьої путівки до Прем’єр-Ліги. Проте, як бачимо, «Полісся» вдало підготувалося до цього матчу та здобуло виїзну перемогу, яка відкриває житомирянам можливість фінішувати на більш високому, ніж попереднє 11-те, місці. До того ж, треба врахувати момент кадрових перетинів: відразу кілька гравців встигли пограти як за одну, так і за іншу команду, а наставник гостей Шищенко раніше очолював якраз МФК «Миколаїв».
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У плані кадрових проблем гостям було складніше. Якщо в господарів із недавніх гравців першої обойми був відсутній лише Росляков, то у гостей з різних причин не грали захисники Власюк, Жук і Прокопчук і провідний бомбардир команди Галенко. Безперечно, це погіршувало обороноздатність команди, позбавляло її переваги в верховій боротьбі та варіантах веденнях гри з таранним форвардом.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Порівняно з попереднім матчем (перемога 3:2 вдома над «Гірником-Спорт») тренерський штаб житомирян провів дві зміни в стартовому складі, які спричинили перестановки. Замість Акубардії вийшов Островський (Понєдєльнік, який у минулому турі грав правого півзахисника, цього разу опустився нижче за флангом). А Прокопчука в центрі захисту замінив Притиковський. «Полісся» сповна використовує універсалізм тих же Понєдєльніка, Акубардія, Терехова. Знаходить творчі варіанти заміни травмованих.
4. Тренерська майстерність – 4
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Базова тактика «Полісся» – 4-1-4-1, проте команда часто експериментує, змінює формацію під час матчу задля вирішення конкретних ігрових завдань. У Миколаєві, віддавши данину сильній і швидкій групі атаки господарів, житомиряни використали схему з трикутником у центрі поля, де Грицук виступав зв’язковим, диспетчером команди, а Чернецький і Терехов відповідали за подвійний редут над центром захисту. Ловлячи суперників у пастку на рубежі карного майданчика, гості старалися запобігти прицільним ударам з дальньої та середньої дистанції та проникаючим розрізним передачам.
5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

«Полісся» виграло другий матч поспіль – до серії далеко, зате в плані підйому на одну-дві сходинки – ефективно. Це хороший сигнал, який показує, що створюється непоганий колектив під наступний сезон і подальше підвищення турнірних завдань.
Лауреат 29-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Сергій Шищенко («Полісся» Житомир)
Середній бал – 4,6

05.06.2021
01601, г. Киев, ул. Госпитальная 4 (гостиница «Русь»), офис 429