Всеукраинское объединение тренеров по футболу

Тренерський ракурс. Єгіше Мелікян — найкращий тренер 1-го туру УПЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Прем’єр-ліги
Фото: pfcstal.com

Новий сезон у Прем’єр-лізі підніс кілька сенсаційних результатів, однак за їх несподіваністю насправді стоїть і велика тренерська робота з дублем (чимало гравців якого перейшли нині в основний склад), і правильно вибрана тактика, і доля везіння. Ось і кам’янська «Сталь», здолавши в гостях бронзового призера чемпіонату — луганську «Зорю», опинилася на передовицях преси.

Тож наш сьогоднішній лауреат – головний тренер «Сталі» Єгіше Мелікян. Його підопічні зуміли здобути перемогу в Запоріжжі над «Зорею», хоча у міжсезоння кам’янська команда вимушено суттєво обновила склад та покладалася більше на молодих футболістів, тому перед стартовим туром прогнози були не на її користь.

1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Зоря» – гідний, статусний суперник, який дуже прагнув добре стартувати в новому сезоні, та ще й на своєму полі.Утім, «Сталь» зуміла здивувати. І для становлення, здобуття віри в себе ця перемога — безцінна для гостей. Звісно, після стартового туру рано робити далекоглядні прогнози, але кожен клуб від самого початку рахує кожне очко, тому виїзний виграш у одного із претендентів на медалі — це хороше поповнення скарбнички у матчі, де небагато хто прогнозував би «Сталі» очки.

2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 5
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У кам’янців були травмовані (ті ж Юрій Климчук та Максим Задерака, безсумнівно, в оновленому складі претендували б на головні ролі), однак найсуттєвіша кадрова проблема для тренерського штабу — це незіграність колективу, різна стадія фізичної готовності гравців, брак часу на те, щоб награти футболістів із різних команд в нові для них схеми, які використовує «Сталь». Звичайно, команда гостей більше опиралася на самовідданість, взаємопідстраховку, вольові якості гравців, але треба відзначити, що у плані колективної комбінаційної гри кам’янці також діяли краще очікуваного.

3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

У порівнянні з минулим сезоном, стартовий склад «Сталі» обновився практично повністю.Через нестачу досвідчених виконавців гостям прогнозували повний провал в обороні, натомість вийшло, що навіть при високому пресингу «Зорі» захист суперників вистояв і досить грамотно розбирався із суперниками. Однак при цьому швидкість переходу від оборони в атаку робила й контрвипади кам’янців досить небезпечними. Досягнення тренерського штабу «Зорі» — у вмілому використанні кадрового потенціалу.

4. Тренерська майстерність – 4
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Завдання «Сталі» у Запоріжжі було цілком зрозумілим — вистояти під атаками господарів, не панікувати під їхнім пресингом, відразу після відбору направляти м’яч вперед, щоб швидко реагувати контратаками. Від цієї тактики вони не відходили й тому досягли в підсумку успіху. Мелікян обрав, напевно, єдино правильний варіант протидії суперникам, тож його сценарій спрацював.

5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Якщо рахувати з минулим сезоном, то безпрограшна серія «Сталі» досягла трьох матчів (перемоги над «Зіркою» та «Зорею» в гостях, домашня нічия з «Ворсклою»). Однак насправді, звичайно, від команди Кучука мало що залишилося і підопічні Мелікяна з чистого листа пишуть свою історію. Початок — хороший, однак він зобов’язує тримати заданий темп, тож судити про перспективи та успішність «Сталі» будемо вже за наступними зустрічами.

Лауреат 1-го ігрового дня в номінації «Тренер туру» Прем’єр-ліги:
Єгіше Мелікян («Сталь»)
Середній бал — 4,6

 

Прес-служба Об’єднання

20.07.2017
01601, г. Киев, ул. Госпитальная 4 (гостиница «Русь»), офис 429