Всеукраинское объединение тренеров по футболу

Найкращий тренер 3-го туру Першої ліги Первак: «Коли VAR-повтор переглядають 2 хвилини і 40 секунд, то це дуже довго»

Лівий берег стартував переконливо, проте темп із двома матчами на тиждень (чемпіонат+кубок) витримав не зовсім: зазнав домашньої поразки від Полтави. Тим переконливішою була реабілітація – після розгромної перемоги над Черніговом наставник «лелек» Первак здобув звання Тренера туру Першої ліги.

У матчі з трьома вилученнями, дограючи вдев’ятьох, Лівий берег розгромив 5:1 ФК Чернігів. Напередодні ключового матчу з Інгульцем столичний клуб залишається серед лідерів. Успіх всупереч кадровим проблемам і вимушеному скороченню складу переконав Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу (президент – мс, зту Микола Павлов): звання Тренера туру дісталося саме Віталію Перваку.

Лівий берег раніше за всіх вийшов із відпустки, півроку фактично працював на зборах зі спарингами, виграв Зимовий кубок ПФЛ і дебютував у Першій лізі після півторарічної паузи в виступах. Це гідне відзнаки. Тож, уже як найкращий тренер третього туру у Першій лізі, Віталій Первак проаналізував для сайту «Український футбол» старт Лівого берега у сезоні, а також пригадав роботу у тренерському штабі Володимира Шарана.

«У протистоянні з Інгульцем у нас не буде двох основних центральних захисників»

‒ Наскільки важливим для вас є визнання найкращого тренера туру?

‒ Безумовно, мені приємно отримати схвальну оцінку своєї роботи, проте це, насамперед, заслуга всього клубу. На цей результат працюють всі члени Лівого берега. Сподіваюся, що з кожним днем наш клуб прогресуватиме.

‒ Розгромна перемога над Черніговом тим цікавіша, що здобута після першої за час виступів у чемпіонатах ПФЛ домашньої поразки. Які висновки зробили для себе після поразки від Полтави (1:3 в другому турі)? 

‒ Ми постійно аналізуємо свою гру, визначаємо ті компоненти, над якими треба ще попрацювати. Безумовно, програвати завжди неприємно, але ми не стали «шарахатися» із сторони в сторону. Вважаю, що хлопці виконали великий обсяг роботи, але на жаль, програли. Внесли певні корективи і вже у протистоянні з Черніговом змогли досягнути бажаного результату.

‒ Втрата провідного центрбека Андрієшина була болючою для вас чи довжина лави запасних дозволяє повноцінно замінити майже будь-якого гравця основи?

‒ Безумовно, це для нас досить серйозна втрата, але травми ‒ це невід’ємна частина футболу, тому маємо бути до всього готовими. У протистоянні з Інгульцем у нас не буде двох основних центральних захисників, тому доведеться перебудовувати свою гру. Зробимо все, щоб зіграти достойно і досягнути бажаного результату. У кубковому матчі зробимо певні зміни і якщо залишимося ними задоволені, то і в чемпіонаті зіграємо цим складом у захисті. До того ж, Когута Івана нам також не вистачатиме.

‒ На початку зустрічі Войцеховський після подачі Дедуха зі штрафного відкрив рахунок. Задоволені грою команди під час стандартів на початку сезону? Це те, до чого ви прагнете?

‒ Ми над цим багато працюємо і щасливі, що змогли втілити напрацювання у життя. Хлопці зробили те, чого від них вимагаємо.

‒ У вас на кожному домашньому матчі працює VAR. Були не раді, коли ще в першому таймі саме після роботи відео-асистента рефері було вилученого вашого півзахисника Івана Когута? 

‒ Футболісти і тренери роблять свою роботу, а арбітри свою. Неприємно, коли вчаться на тобі. Молоді арбітри мусять на комусь вчитися, а на нашій арені для цього створені всі умови. Хотілося б, щоб за допомогою VAR рішення ухвалювалися швидше. Ми маємо орієнтуватися на найкращі стандарти, динаміка гри не має страждати. Коли повтор переглядають 2 хвилини і 40 секунд, то це дуже довго.

‒ Лівий Берег навіть у меншості продовжував грати першим номером. Це свідчить про суттєвий запас міцності команди?

‒ Ми завжди намагаємося диктувати свою гру. Пішли з солідною перевагою у роздягальню і це не могло не позначитися на стані команди. Хлопці почувалися впевнено навіть попри вилучення. Вдалося за рахунок замін дещо перебудувати гру. Для нас головне – результат.

«Зимовий кубок ПФЛ виграли, не пропустивши жодного м’яча»

‒ У вас, дебютантів Першої ліги, напередодні четвертого туру шість очок. Загалом, задоволені стартом сезону?

‒ Не можемо на всі 100% бути задоволеними, адже поступилися вдома Полтаві. Мені подобається ставлення хлопців до роботи. Всі викладаються по максимуму, завжди панує хороша атмосфера в колективі. Важливо не розслаблятися і постійно рухатися вперед.

 

‒ Можливо, будете ще когось підписувати, враховуючи проблеми у центрі захисту?

‒ Селекційний процес у нас не завершився, зараз працюємо на трансферному ринку. Переглядаємо потенційних новачків, але це тривалий процес. Підсилення складу ще буде цього літа.

‒ Можете пригадати піврічні збори? Що найбільше запам’яталося? Все з запланованого вдалося реалізувати? 

‒ Найбільше згадую початок зборів, коли у нашому складі було 12 футболістів. Потім поступово запрошували новачків. Також з теплотою згадую Зимовий кубок ПФЛ. Проти сильних суперників грали дуже гідно. За рахунок характеру та самовіддачі змогли цей трофей виграти. До того ж, не пропустили жодного м’яча. Процес становлення клубу не зупинявся. Рухалися лише вперед. Діти з академії нам допомагали чим могли і дуже за це вдячні. Перемога у цьому Кубку нас не здивувала.

‒ У вас відразу кілька новачків – з вашого попереднього клубу, проте це не лідери Ниви, а ті, хто, навпаки, з різних причин не заграв за терноплян. Чому ви з тернопільської Ниви запросили саме цих гравців?

‒ Дедух, Сухоручко, Дударенко, Андрієшин ‒ це індивідуально сильні гравці, які допоможуть будь-якій команді. Я запрошував гравців, який дуже добре знав. Для мене були важливі також людські якості. Хлопці зацікавилися пропозицією, адже знали, що у нас амбітний клуб.  Дехто навіть ухвалював рішення без роздумів. Були такі футболісти які відразу відмовлялися, а потім телефонували, але вже було пізно. Астахов ось навіть заради Лівого берега приїхав із Туреччини.

‒ Лівий берег має відразу кілька напрацьованих тактичних схем, але в основному працює в рамках формації 4-5-1. Гравці вже адаптувалися до цієї схеми? У цій схемі вдається розкрити всі найкращі якості своїх підопічних?

‒ У футбол грають живі люди, а не схеми. У тренувальному процесі випробовуємо різні схеми, адже варіативності дуже важлива у сучасному футболі. Підлаштовуємо тактичну схему під гравців. Якщо гра від захисту приносить свій результат, то не має сенсу щось змінювати.

‒ У стартових турах забиває низка гравців, які виходить на заміну. Це хороша глибина складу чи поганий вибір старту?

‒ Головне, щоб це тривало і далі. Хлопці виходять на заміну і виконують великий обсяг чорнової роботи. Суперник вже дещо втрачає сили, а наші свіжі гравці цим користуються. Дякую їм за допомогу і виконання тренерських настанов.

«На піврічних зборах повідомили, що працюємо без глобальних завдань, але на результат»

‒ Ви – багаторічний колега з Шараном. Як вам працювалося з ним? Що найбільше запам’яталося?

‒ З Володимиром Богдановичем ще разом грали за Олександрію, а потім доля звела нас у тренерській роботі. Найбільше запам’яталося ставлення Шарана до всіх працівників клубу. Також на перший план виходила ігрова дисципліна.

 

‒ Кого із українських зірок за цей час вдалося потренувати?

‒ Цікаво було працювати з Владиславом Бабогло, який зараз грає за національну збірну Молдови. Він пройшов складний шлях у своєму професіональному становленні. У Чорноморці він був не потрібен, а в Олександрії зміг проявити себе. Також цікаво було працювати з Ковальцем, Цуріковим, Валерієм Бондаренком. Досвідчені Паньків та Запорожан запам’яталися своїм професійним ставленням. Досвід виступів на європейській арені з ФК Олександрія ніколи не забуду.

‒ Можливо, Лівий берег у майбутньому робитиме ставку на молодь?

‒ Рано чи пізно ми до цього прийдемо, адже маємо хорошу академію. У нас займається більше ніж 200 дітей, які обов’язково підсилять основну команду у майбутньому. Клуб багато працює над розвитком інфраструктури для власних вихованців. Головне, щоб діти прогресували і бачили перед собою світле майбутнє.

‒ Лівий берег по-своєму унікальний: дебюту в Першій лізі передували піврічні збори. Як вдається мотивувати команду, не озвучуючи конкретні завдання?

‒ Наприкінці січня зібрали команду і повідомили, що ми працюємо на результат. Глобальних завдань немає, але важливо вигравати у кожному матчі. На результат завжди цікаво грати, адже це мотивує футболістів. Від матчу до матчу рухаємося вперед.

18.08.2023
01601, г. Киев, ул. Госпитальная 4 (гостиница «Русь»), офис 429