Ukrainian association of football coaches

Тренерський ракурс. Володимир Шаран – найкращий тренер 23-го туру Favbet Ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Favbet Ліги

У цьому турі «Динамо» здобувало дострокове чемпіонство в випадку своєї перемоги. Ясна річ, головному переслідувачу – володарю титулу минулого сезону – важко було налаштуватися на свій виїзд, тримаючи в голові матч конкурента. Але при цьому, звичайно, мала бути своя, внутрішня мотивація – зважаючи на незадоволення весняними іграми. В такій ситуації господарям було важливо виграти, щоб перервати невдалу серію в чемпіонаті яскравою перемогою над титулованим суперником.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Favbet Лізі – головний тренер ФК «Олександрія» Володимир Шаран. Його підопічні завдали поразки «Шахтарю» (2:0), обігравши цього суперника вперше з 2018 року.

  1. Номінальний результат команди – 5

(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Ясна річ, сам «Шахтар» більше думав про матч конкурента та величину відставання – в таких випадках часто мотивація фаворита протистояння залишається в стороні. Проте для ФК «Олександрія» це був матч величезної ваги: як із точки зору статусу та важкості протистояння (титулований «Шахтар» виграв 22 із 28 очних матчів при п’яти нічиїх і єдиній поразці до цього часу), так і з точки зору власних виступів. Ще з середини березня не вигравали олександрійці.

  1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4

(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У господарів були втрати, які можна назвати суттєвими. З різних причин не змогли зіграти захисники Бондаренко та Бухал, півзахисник Гордієнко, нападник Сітало. Що стосується гостей, то «Шахтар» буквально напередодні гри оголосив про важку травму форварда збірної України Мораеса (який навесні якраз роззабивався), також поза грою лишалися травмовані захисник Ісмаїлі, півзахисники Алан Патрік і Малишев. Через картковий перебір пропускали тур захисник Матвієнко та півзахисник Майкон. На початку гри до великих втрат у захисті додався Бондар («Шахтар» провів дві дострокові заміни ще в першому таймі).

  1. Майстерність в роботі з кадрами – 5

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Завдання тренерського складу «Олександрії» – знайти той баланс між ротацією та збереженням боєздатності складу, щоб сил команди вистачило на другий матч на тиждень (після кубкового півфіналу 120 хвилин і післяматчевих пенальті). За 10 днів (поразка від ПФК «Львів», виліт по пенальті від «Зорі» та перемога над «Шахтарем») олександрійці встигли змінити вісім позицій, лише троє гравців починали всі три матчі. Конкретно на матч із «гірниками» особливо сміливим рішенням було випустити молодого захисника Мельника, який повністю виправдав довіру.

  1. Тренерська майстерність – 5

(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Олександрійці цього сезону випробували кілька тактичних схем, у тому числі – формацію з трьома захисниками. Проте на матч із «Шахтарем» вони задіяли класику – 4-2-3-1 із особливою роллю форварда Шастала, який давав об’єми, покривав велику територію та встигав і в підіграші, і в завершенні. З тактичного погляду наявність такого гнучкого гравця в атаці значно ускладнювала завдання захисту гостей, який, до того ж, вимушено зіграв у експериментальному поєднанні з двома замінами ще в першій третині гри.

  1. Накопичувальний критерій – 3

(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Перемога над «Шахтарем» обірвала тривалу серію невдач олександрійців – як у чемпіонаті в цілому, так і в протистоянні з цим суперником. До цього вони програли чотири матчі поспіль із загальним рахунком 3:10. А конкретно із цим суперником ФК «Олександрія» здобула перемогу вперше за десять ігор одне з одним (до цього «Шахтар» виграв у очних протистояннях 6 матчів при трьох нічиїх).

Лауреат 23-го ігрового дня в номінації «Тренер туру» Favbet Ліги:
Володимир Шаран (ФК «Олександрія»)
Середній бал – 4,4

25.04.2021
Of. 429, 4 Hospitalna St., Kyiv 01601, Ukraine