Ukrainian association of football coaches

Тренерський ракурс. Валерій Шаповалов – найкращий тренер 9-го туру Другої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів стартового туру Другої ліги сезону 2023/24.

Серед команд, які відновили виступи в чемпіонаті України після 1,5-річної паузи – представник Сумщини ФК «Тростянець». На відміну від деяких інших клубів, які починали все спочатку, тут постаралися зберегти якомога більше гравців із попереднього складу, посилилися доступними для прикордонної області гравцями, мали скромніші амбіції, ніж ті, хто зараз відразу бореться за лідерство. Останні тури засвідчили ‒ ФК «Тростянець» адаптувався і ввійшов у хорошу ігрову форму.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Другій лізі – головний тренер ФК «Тростянець» Валерій Шаповалов. Його підопічні обіграли львівські «Карпати-2» (2:0 у домашньому матчі), вийшовши на найвище для себе 9-те місце з реальними перспективами на першу п’ятірку.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

«Карпати-2», незважаючи на молодий вік більшості гравців, ‒ це був сильний суперник. Три перемоги поспіль, сьоме місце з 12 очками перед звітним туром – для порівняння, ФК «Тростянець» мав 8 очок і посідав 12-те місце. До того ж, ніколи раніше команди не зустрічалися – і якщо про таких новачків дивізіону, як «Дружба» чи «ЮКСА», ви можете скласти враження завдяки відомим і досвідченим гравцям, то «Карпати-2» з середнім віком 19 років – це була загадка.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

З різних причин в матчі не змогли взяти участь Деревинський, Дувняк, Повхан і Сліпухін. Саме останній – креативний півзахисник, який травмувався кілька турів тому в Кудрівці – став найбільш важкою втратою ФК «Тростянець». Втім, з дозаявкою Шаповала зі «Скали 1911», який має досвід виступів у Першій лізі, група атаки команди Шаповалова дещо поновила свій потенціал.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

ФК «Тростянець» стабілізувався – другий тур поспіль (після виїзної нічиєї в Вінниці) він зіграв тим же стартовим складом. Тренерський штаб успішно адаптував пізнього новачка Шаповала, зумів награти певну заміну травмованому Сліпухіну, використав Таранушича не в центрі захисту, а вище – в опорній зоні, де раніше, переважно, діяв один Гезело. Додаткове насичення опорної зони добре відбилося на організації атакувальних змагань, де досить високо грають флангові півзахисники та постійно міняються зонами, розтягують захист суперників нападники.

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Взагалі, ФК «Тростянець» є командою з плавною, адаптивною тактикою. Починаючи зі схеми 4-5-1 в її реалізації 4-2-3-1, по ходу сезону колектив опробував і схему 4-1-4-1, і 4-4-2. Цього разу, враховуючи сильні та слабкі сторони молодих львів’ян, господарі зіграли в 4-4-1-1 з не синхронними флангами (Проданов діяв один і нижче під активним Фетьком, а от до Шаповала часто зміщувалися Грищенко та Яременко, створюючи додатковий тиск на зону між правим і центральним захисниками «Карпат-2»).

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Поки що ми не робимо далекоглядні висновки, проте приємно, що три тури поспіль ФК «Тростянець» не програє (7 очок із 9-ти можливих, дві перемоги та нічия за останніх 10 днів). Особливо сильно підопічні Шаповалова грають вдома – відразу три перемоги поспіль після мінімальної поразки від одного з фаворитів сезону – «Дружби».

Лауреат 9-го туру в номінації «Тренер туру Другої ліги»:
Валерій Шаповалов (ФК «Тростянець»)
Середній бал – 4,6

26.09.2023
Of. 429, 4 Hospitalna St., Kyiv 01601, Ukraine