Ukrainian association of football coaches

Тренерський ракурс. Сергій Ковалець – найкращий тренер 3-го туру Першої ліги

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2020/21.

Одним із найрезультативніших і найвидовищніших матчів третього туру став столичний поєдинок «Оболонь» – «Чорноморець». Він мав багато історичних і кадрових підтекстів, позиціонувався як центральний у турі та повинен був перевірити на міцність двох потенційних претендентів на медалі.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Першій лізі – головний тренер одеського «Чорноморця» Сергій Ковалець. Його підопічні перемогли в гостях «Оболонь» (3:2), команду, яку раніше очолював їхній головний тренер.

  1. Номінальний результат команди – 5

(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Само собою, враховуємо турнірну ситуацію та статус суперників – обидві команди входять до шортлиста тих, кому пророкують боротьбу за підвищення в класі. Маємо на увазі історію взаємин, адже в минулому сезоні «Оболонь» двічі мінімально обіграла одеситів (одного разу з Ковальцем, другого разу – Ковальця), а загалом столична команда є традиційно незручним суперником для одеситів. А ще віддаємо належне багатому кадровому підтексту, який зумовлював особливу принциповість протистояння.

  1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4

(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

У господарів обойма основних футболістів була в розпорядженні, хіба що слід відзначити, що кілька з них ще набирають форму в резервній команді після травм чи інших періодів без ігрової практики. А от гості з різних причин не могли задіяти Зубейка та Микицея, втратили Велєва, якого запросили в клуб Favbet Ліги – ФК «Маріуполь», але компенсували втрати великою дозаявкою в вересні.

  1. Майстерність в роботі з кадрами – 5

(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

Тренерський штаб одеситів постарався розділити склад і дати гравцям рівномірну практику. Через це в трьох матчах (чемпіонат – 0:0 – «Гірник-Спорт», кубок – 0:1 – МФК «Миколаїв», чемпіонат – 3:2 – «Оболонь») зазнали ротації всі 11 ігрових позицій. Порівняно з невдалим матчем Першої ліги проти «Гірника-Спорт» (нічия на своєму полі) було проведено п’ять рокіровок: Варакута змінив у воротах Підківку, Путря – Тітаєвського на місці правого лінійного, Мартиненко – Остапенка в центрі захисту, Авагімян – Брагару в групі атаки, Бугай – Сікорського в центрі нападу.

  1. Тренерська майстерність – 5

(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Одесити системно використовують тактику 5-4-1. Проте якщо навесні вона була зумовлена яскраво вираженим недобором кадрових центральних захисників, то тепер у тренерського штабу з’явився вибір і додалися гравці рівня Мартиненка та Прийми, що дозволяють на якісно новому рівні виконувати задуми щодо захисної роботи. «Чорноморець» зберіг легкість і швидкість атаки, а новачки Кожушко та Бугай урізноманітнили трійку. Нарешті, відчувається керованість колективу і награність ігрових компонентів. На відміну від тих же суперників, для яких стандарти чи, приміром, синхронне повернення після атак у захист залишаються проблемою.

  1. Накопичувальний критерій – 4

(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Одесити за короткий відрізок часу провели кардинально різні поєдинки з різними підсумками. Ясно, що до стабільності та планомірності ще далеко, також очевидно, що кубок командою програно, проте в чемпіонаті перед «Чорноморцем» відкриваються великі перспективи, а значне посилення складу дозволяє вже не просто дивуватися ось таким успішним матчам «моряків», а чекати й навіть вимагати від них стабільно грати на такому рівні.

Лауреат 3-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Сергій Ковалець («Чорноморець» Одеса)
Середній бал – 4,6

22.09.2020
Of. 429, 4 Hospitalna St., Kyiv 01601, Ukraine