Ukrainian association of football coaches

Тренерський ракурс. Андрій Сапуга – найкращий тренер 1-го туру Другої ліги ПФЛ

Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів стартового туру Другої ліги сезону 2023/24.

Стартовий тур мав кілька лобових зіткнень потенційних конкурентів у боротьбі за медалі, проте навіть поруч із ними вирізнялося принциповістю львівське юнацьке дербі. «Двієчки» Карпат і Руху, започаткувавши конкуренцію в обласних змаганнях, до друголігового дебюту підготували оновлені та посилені склади. Тож безапеляційна розгромна перемога однієї з команд привернула особливу увагу.

Тож наш сьогоднішній лауреат у Другій лізі – головний тренер «Карпат-2» Андрій Сапуга. Його підопічні обіграли «Рух-2» (5:0 у виїзному матчі), у дебюті на дорослому рівні вигравши з розгромом міське дербі.

 1. Номінальний результат команди – 5
  (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)

Географічні сусіди та представники конкуруючих клубів, «Карпати-2» та «Рух-2» змагалися між собою ще на обласному рівні. У Прем’єр-лізі Львівщини карпатівці двічі виявилися сильнішими ‒ 3:2 та 3:1. Проте напередодні старту в Другій лізі «Рух-2» суттєво посилився: дозаявлено кілька гравців з інших клубів, а також вікових оборонців Білого та Дуця, що мало стати суттєвим козирем проти молодих, загалом, суперників.

 1. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
  (травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)

Як ми вже згадали, «Рух-2» дозаявив відразу двох досвідчених оборонців, а також кількох новачків з інших клубів. Але «Карпати-2», діями яких керував член штабу Мирона Маркевича – Андрій Сапуга, також мали посилення гравців із першої команди рівня Ільющенкова чи Кожанова. Особлива обставина ‒ обидві команди змінили тренерів. Ще на обласному рівні ними керували Володимир Вільчинський і Михайло Дячук-Ставицький, тепер же «Карпати-2» виставив головний тренер клубу Мирон Маркевич, а керував діями гравців тренер Андрій Сапуга.

 1. Майстерність в роботі з кадрами – 5
  (гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)

«Рух-2» виставив пару центрбеків Білий-Дуць із опорником Довгим над ними – це гравці високого класу та великого досвіду. Ще кілька футболістів уже мали досвід виступів за першу команду. Це була проблема для суперників. Гості виставили одночасно Кожанова та Галенкова (вони дещо дублювали один одного на правому фланзі, але Денис піднявся на одну висоту до Сидуна, тож атака отримала додаткове насичення).

 1. Тренерська майстерність – 5
  (різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)

Львів’яни зіграли за тактичною схемою 4-4-2, ефективно атакуючи через фланги й суттєвій перевазі суперника в володінні (57,1% – 42,9%) вибудовуючи швидкі контратаки на просторі. При майже рівних показниках за стандартами та ударами «Карпати-2» значно якісніше відпрацювали в завершенні та відзначалися більшою агресивністю, додаючи в обертах у другому таймі.

 1. Накопичувальний критерій – 4
  (якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)

Звісно, більш масштабні висновки ще попереду – за одним матчем, тим більше проти ровесників, про щось судити зарано. Проте якщо взяти взаємини суперників, «Карпати-2» виграють третє поспіль протистояння, до того ж, за умови, що суперник дещо старший за середнім віком задіяних гравців (21,4 роки – 20,6 років). Ще цікавий факт: і наймолодший гравець, і наймолодший голеадор, і наймолодший асистент у стартовому турі – це якраз гравці «Карпат-2» у віці 16-18 років.

Лауреат 1-го туру в номінації «Тренер туру Другої ліги»:
Андрій Сапуга («Карпати-2» Львів)
Середній бал – 4,6

08.08.2023
Of. 429, 4 Hospitalna St., Kyiv 01601, Ukraine